Futbalisti Realu Madrid
Futbalisti Realu Madrid (Autor: TASR/AP)
TASR|4. máj 2024 o 18:35 (aktualizované 4. máj 2024 o 23:40)

Real Madrid je šampión La Ligy, Barcelona nezvládla katalánske derby.

MADRID. Futbalisti Realu Madrid získali svoj rekordný 36. titul v španielskej La Lige. Rozhodlo sa o tom v sobotu v 34. kole, keď Real zdolal Cádiz 3:0 a Barcelona potom prehrala na ihrisku Girony 2:4.

"Biely balet" má štyri kolá pred koncom na čele tabuľky nedostihnuteľný 13-bodový náskok pred druhou Gironou, ktorá si triumfom v katalánskom derby zabezpečila svoju premiérovú účasť v Lige majstrov.

Real získal titul po dvoch rokoch, na tróne vystriedal Barcelonu. Tá má spolu na konte 27 titulov.

Girona otočila zápas za deväť minút

Mužstvo Xaviho Hernandeza viedlo na pôde Girony 1:0 od tretej minúty, keď sa presadil obranca Andreas Christensen.

Už o niekoľko sekúnd neskôr dokázal vyrovnať dvadsiatym presným zásahom v ligovej sezóne Arťom Dovbyk, ktorý si upevnil pozíciu lídra medzi strelcami. Pred prestávkou spadol v pokutovom území Lamine Yamal a penaltu premenil Robert Lewandowski.

Ani druhýkrát v zápase neudržali hostia vedenie a v priebehu deviatich minút Girončania otočili priebeh duelu.

Gólová radosť hráčov Girony
Gólová radosť hráčov Girony (Autor: TASR/AP)

V 65. minúte vyrovnal Portu po asistencii Dovbyka. Prešli iba necelé dve minúty a Gironu poslal do vedenia Miguel Gutierrez.

Víťazstvo domácich poistil v 74. minúte druhým gólom v zápase Portu a odštartoval nielen oslavy svojho tímu, ktorý si zahrá v Lige majstrov, ale aj majstrovské oslavy Realu Madrid.

Courtois pri návrate s nulou

Real poslal do vedenia proti Cádizu v 51. minúte Brahim Diaz a v 68. minúte zvýšil na rozdiel dvoch gólov Jude Bellingham. Dvadsaťročný Angličan zaznamenal svoj 18. presný zásah v lige.

V záverečnej minúte duelu ešte pridal tretí gól španielsky útočník Joselu. Prvý zápas v sezóne odchytal po zotavení z vážneho zranenia kolena brankár Thibaut Courtois.

Tridsaťjedenročný Belgičan zneškodnil dva strelecké pokusy hostí a pripísal si čisté konto po takmer deväťmesačnej absencii.

Belgický brankár Realu Madrid Thibaut Courtois zasahuje v zápase proti Cádizu.
Belgický brankár Realu Madrid Thibaut Courtois zasahuje v zápase proti Cádizu. (Autor: TASR/AP)

Real Sociedad zvíťazili nad UD Las Palmas 2:0. Baskovia rozhodli o plnom bodovom zisku už v prvom polčase, v ktorom zaznamenali oba presné zásahy.

V tabuľke si upevnili šieste miesto, na ktorom majú päťbodový náskok pred Realom Betis. Mužstvo z Kanárskych ostrovov prehralo siedmy duel v sérii a patrí mu 14. priečka.

Futbalisti Atlética Madrid na záver sobotného programu vyhrali na pôde RCD Mallorca 1:0. Jediný gól duelu strelil už v 5. minúte Rodrigo Riquelme.

La Liga - 34. kolo:

FC Girona - FC Barcelona 4:2 (1:2)

Góly: 65. a 74. Portu, 4. Dovbyk, 67. Gutierrez - 3. Christensen, 45.+1 Lewandowski

Real Madrid - FC Cádiz 3:0 (0:0)

Góly: 51. Diaz, 68. Bellingham, 90.+3 Joselu

Real Sociedad - UD Las Palmas 2:0 (2:0)

Góly: 33. A. Suarez (vlastný), 45.+1 Becker

RCD Mallorca - Atlético Madrid 0:1 (0:1)

Gól: 5. Riquelme

/M. Valjent hral do 76. min, D. Greif (obaja Mallorca) sedel na lavičke náhradníkov/

Tabuľka La Ligy

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Španielsko»La Liga»Majstrovské oslavy Realu sa môžu začať. Rekordný titul získal vďaka výbuchu Barcelony