MS vo futbale 1930 - história, výsledky, štatistiky

MS vo futbale 1930 - história, výsledky, štatistiky. Finále sa hralo na štadióne Estadio Centenario v Montevideu s kapacitou 90.000 divákov. (Autor: WIKIPEDIA)
Sportnet|14. nov 2022 o 06:00

Pozrite si históriu, výsledky a štatistiky MS vo futbale 1930. Ako prebiehali a kto vyhral prvé majstrovstvá sveta vo futbale?

História MS vo futbale: 1930 1934 1938

S tímom USA vyrazil na MS vo futbale 1930 aj potomok Slovákov Michael Bookie. Jeho príbeh nájdete na tomto odkaze.

MONTEVIDEO. Po Olympijských hrách 1928 v Amsterdame sa Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) rozhodla uplatniť si svoje právo na organizovanie medzinárodných turnajov.

Na rozdiel od olympiády však na svetovom šampionáte mohli hrať profesionálni futbalisti. Pod piatimi kruhmi mohli totiž reprezentovať iba amatéri.

FIFA ako hostiteľa prvých majstrovstiev sveta vo futbale určila v máji 1929 Uruguaj, pretože krajina oslavovala 100. výročie nezávislosti a ich futbalová reprezentácia získala zlato na posledných dvoch olympiádach.

Prvý gól MS vo futbale Neúspech Brazílie Problém vo finále Z náhradníka hrdina Štadióny Výsledky a tabuľky Najlepší strelci Konečné poradie

Turnaja sa mohli zúčastniť všetci členovia FIFA, no nakoniec pricestovalo len 13 mužstiev (7 z Južnej Ameriky, 2 zo Severnej Ameriky a 4 z Európy).

Nízke množstvo európskych tímov spôsobilo finančne náročné a zložité cestovane – takmer trojtýždňovou plavbou.

Tímy boli rozdelené do troch trojčlenných skupín a jednej štvorčlennej. Víťaz každej skupiny postupoval do semifinále. Pre ostatné tímy sa turnaj skončil.

MS vo futbale 1930

Počet zápasov: 18

Strelené góly: 70 (3,89 na zápas)

Návštevnosť: 590.549 (32.808 na zápas)

Najlepší strelec: Guillermo Stábile (Argentína) - 8 gólov

Diváci videli tri hetriky aj nepremenenú penaltu

Šampionát otvorili až dva zápasy, ktoré sa hrali v rovnakom čase. V skupine A nastúpilo Francúzsko proti Mexiku a v skupine D Belgicko vyzvalo reprezentáciu USA.

Prvý gól v histórii MS vo futbale strelil Francúz Lacien Laurent, ktorý sa presadil do siete Mexika v 19. minúte.

Piaty hrací deň priniesol prvý hetrik, ktorý padol v zápase USA - Paraguaj. Zápas sa skončil 3:0, kedy všetky tri góly strelil Bertrand Patenaude.

Na uruguajskom šampionáte diváci videli ešte ďalšie dva hetriky. Argentínčan Guillermo Stábile ho dosiahol hneď vo svojom debute na MS proti Mexiku a Uruguajčan Pedro Cea v semifinálovom zápase proti Juhoslávii.

V poslednom zápase Francúzska v skupine proti Čile, ktorý sa hral v siedmom hracom dni, sa kopal historicky prvý pokutový kop na MS.

Francúzskeho brankára Alexa Thépota v 30. minúte zápasu však čilský útočník Carlos Vidal neprekonal.

Estadio Pocitos v Montevideu s kapacitou 10.000 divákov, na ktorom sa hrali MS vo futbale 1930. (Autor: WIKIPEDIA)

Brazília neuspela, semifinále prinieslo gólové hody

Z víťazstva v skupine sa tešili tímy Argentíny, Juhoslávie, Uruguaja a USA. Na veľké prekvapenie sa do semifinále nedostala Brazília, ktorá nestačila na Juhosláviu 1:2.

Prvý semifinálový zápas sa odohral medzi Argentínou a USA na premočenom ihrisku. Pre nedokonalý stav ihriska už v 10. minúte skončil americký stredopoliar Raphael Tracy, ktorý si zlomil nohu.

Po polčase Argentínčania viedli 1:0, v druhom polčase sa dostali až do šesťgólového vedenia, v závere strelil čestný zásah James Brown, ktorý znížil na 1:6. Argentína sa tak tešila z postupu do finále.

Druhý semifinálový zápas Uruguaja proti Juhoslávii sa začal lepšie pre juhoslovanský celok.

Už v 4. minúte vsietil gól Vujadinović, Uruguaj ale ešte do polčasu odpovedal tromi gólmi. Do konca stretnutia Uruguaj pridal ďalšie tri góly, zápas sa tak skončil rovnakým skóre ako prvý semifinálový duel - 6:1.

Estadio Gran Parque Central v Montevideu s kapacitou 20.000 divákov, na ktorom sa hrali MS vo futbale 1930. (Autor: WIKIPEDIA)

Problém finále? Lopta

Novodobo tradičný zápas o tretie miesto sa v tom čase ešte nehral, zavedený bol až od nasledujúceho šampionátu.

USA aj Juhoslávia tak pôvodne získali bronz, ale FIFA dodatočne rozhodla o tom, že tretie miesto obsadili Američania. O ich postavení rozhodlo lepšie skóre v skupinovej fáze.

Vo finálovom zápase sa stretli Uruguaj s Argentínou, rovnako ako vo finále Amsterdamskej olympiády. Vtedy po sa prvom remízovom zápase odohral druhý, v ktorom už uspel Uruguaj.

Tímy však mali námietky na typ lopty, s ktorou sa hralo. Organizátori preto zvolili kompromis. Prvý polčas sa hral s argentínskou loptou, druhý s uruguajskou. A rozdiel bolo naozaj vidieť.

Uruguajčan Héctor Castro strieľa gól v zápase Uruguaj - Argentína vo finále MS vo futbale 1930. (Autor: WIKIPEDIA)

Skóre finálového duelu otvoril Uruguajčan Pablo Dorado, do polčasu ale Argentína otočila po góloch Carlosa Peucelleho a Stábileho.

V druhom polčase, po zmene lopty za uruguajskú, domáci hráči pridali až tri góly. Po výsledku 4:2 sa tak Uruguajčania stali prvými majstrami sveta.

Na domácej pôde tak nadviazali na skvelé výsledky z olympiády a definitívne dokázali, že v tej dobe boli najlepším tímom na svete.

Z náhradníka sa stal najlepší strelec

Najlepším strelcom šampionátu sa stal už spomínaný Argentínčan Stábile. Ten do prvého zápasu ani nezasiahol.

Jeho šanca prišla až po tom, čo mužstvo opustil Manuel Ferreira, ktorý sa musel vrátiť na univerzitu, keďže ho čakal skúška.

Stábile už pri svojom debute strelil hetrik. Následne strelil dva góly v poslednom skupinovom zápase a ďalšie dva dosiahol v semifinále. Skórovať dokázal aj vo finále, ale Argentíne to na titul nestačilo.

Stábile tak na turnaji skóroval celkovo osemkrát. Až o tri zásahy menej mal na konte druhý v poradí - Uruguajčan Pedro Cea.

Agentínčan Guillermo Stábile sa teší po strelenom góle v zápase Uruguaj - Argentína vo finále MS vo futbale 1930. (Autor: WIKIPEDIA)

Argentína - Mexiko 6:3 (3:1)

Góly: 8., 17. a 80. Stábile, 12. a 55. Zumelzú, 53. Varallo - 42. (z 11 m) a 65. M. Rosas, 75. Gayón

Argentína - USA 6:1 (1:0)

Góly: 30. Monti, 56. Scopelli, 69. a 87. Stábile, 80. a 85. Peucelle - 89. Brown

Uruguaj - Juhoslávia 6:1 (3:1)

Góly: 18., 67. a 72. Cea, 20. a 31. Anselmo, 61. Iriarte - 4. Vujadinovič